MAGYARSZECSŐDI KAVICSBÁNYATÓ
A Magyarszecsődi kavicsbánya tó Magyarszecsődtől keletre, a 8. sz. főút mellett fekszik. A tó 4 kilométerre található Körmendtől. A tó elhelyezkedése:

A vízfelület nagysága 10,6 hektár. Az egyszeri igénybevett víztérfogat 214000 köbméter. A vízigény éves szinten 21200 köbméter (éves szinten hektáronként az átlagos 200 mm/ha párolgási mennyisséggel számolva 10,6 hektárra). A vízmélység 0,9 és 3 méter között mozog. A legnagyobb vízmélység 3,2 méter. A tó tengerszinttől mért vízszintje 183,98 méter.
A tónak felszíni vízutánpótlása nincs. A megfelelő vízmennyiséget víz alatti források biztosítják. A felesleges víz bukógáton keresztül távozik az árapasztó csatornába. Az elfolyó víz mennyisége 10-12 liter percenként.

A tó nyáron
Az állóvíz vízgyűjtőterületén vízminőséget befolyásoló tényező nincs. A környezet megfelelő életteret biztosít a kétéltűek számára is. A vízterület hal eltartó képességét 250 kilogramm/hektárban állapították meg.
 Télen befagyva
A tó jelenlegi helyén kavicskitermelést folyt a ?70-es években, 1978-ban az akkori 5 hektáros vízterületen engedélyezték a horgászatot. Emellett folyamatosan bányászták a kavicsot is. E folyamat hatására 1988-ra már 9 hektáros tóról beszélhettünk. A Magyarszecsődi kavicsbánya tó 1996-ban került végleg horgászati kezelésbe, amikor is megvásárolták a Rábamente MTSZ-től. Az üzemterv alapján a javasolt halmennyiség 1 hektárra: 100 kg ponty 50 kg kistestű keszeg 60 kg nagytestű keszeg 10 kg kistestű ragadozó 30 kg nagytestű ragadozó
Igazi vadregényes sarok
A Magyarszecsődi kavicsbánya tóra vonatkozó horgászrend megegyezik a Horgászat Országos Szabályaival. Emellett a Sporthorgász Egyesületek Vas megyei Szövetsége a halállomány védelme érdekében hozott több intézkedést, melyeket a Vas megyei horgászrend tartalmaz. A II-III nyaras korosztályú halfajok telepítése után minden egyes esetben általános horgászati tilalmat rendelnek el. A befagyott tó jegén, pedig a szükséges lékelést, minden esetben elvégzik.
 Süllő - ki ne szeretné?
 Egy szép dévér
A tó partjait tavasztól késő őszig buja növényzet fedi. A vízbe lógó ágak, gyökerek jó búvóhelyei a különböző halaknak és egyéb vízi élőlényeknek. Ennek a növényzetnek a karbantartása kemény feladatot ró a horgászegyesületekre.
 A víz alatt komoly halak lapulnak
Írta és szerkesztette: Molnár Gergely és Takács Péter
|